YouTube'un 10 Yılda Bir Gerçekleşen 'Life in A Day' Etkinliği Başladı

En son 10 yıl önce gerçekleşen, YouTube'un kullanıcılarından bir günlerini anlatmasını ve videoya almasını istediği etkinlik başladı. Kullanıcılar, 25 Temmuz günü bir günlerini kayıt altına alacaklar. Çekilen videolar 25 Temmuz ve 2 Ağustos tarihleri arasında platforma yüklenebilecek. 

YouTube'un ‘Life in A Day’ belgeseli, 10 yıl sonra yeniden başlatıldı. Etkinliğin amacının; gelecek nesillerin, 2010 ve 2020’li yıllarda hayatın nasıl farklı olduğunu görmelerini sağlamak olduğu belirtildi.  Kullanıcılardan bir günlerini anlatmaları istenen etkinliğe, dünyanın her yerinden kullanıcılar katılabilecek. Kullanıcılar 25 Temmuz günü bir günlerini kayıt altına alacak. 25 Temmuz günü dışında çekilen videolar ise etkinliğe kabul edilmeyecek.


Katılım koşullarına göre kullanıcılar, video içerisinde ne yapacakları veya ne anlatacakları konusunda tamamen özgürler. Fakat çekilen videoların; “Neleri seversiniz?”, “Nelerden korkarsınız?”, “Neleri değiştirmek istersiniz?” ve “Ne anlatmak istersiniz?” sorularının cevaplarını içermesi gerekiyor.


Seçilen videolardan ayrı bir prodüksiyon oluşturulacak. Hazırlanacak belgeselin yapımcısı Ridley Scott, yönetmeni ise Kevin Macdonald olacak. ‘Life in A Day’ belgeselinin gösterimi, 2021 Sundance Film Festivali'nde olacak.


Youtube, konuyla ilgili açıklamasında “2020’nin her günü tarihe geçiyor. Avustralya yangınları. Hong Kong’daki sivil itaatsizlik eylemleri. Değerli yaşamları yitirdiğimiz, hayatımızı değiştiren bir salgın. ABD’nin her köşesine ve dünyanın dört bir tarafına yayılan ‘Siyahilerin Hayatı Değerlidir’ protestoları. Tüm bu olağanüstü gelişmelerin arasında günlük hayatımız da devam ediyor. Birlikte güzel anlar paylaşıyor, müzik dinliyor ve yemek yiyoruz. Dans ediyoruz. Gülüyoruz. Ağlıyoruz. Seviyoruz. Korkuyoruz. Umut ediyoruz. Tüm bunları tek bir güne sığdırsak nasıl olur? 25 Temmuz 2020 Cumartesi tarihinde bir gününüzü filme alıp video kaydını yükleyin. 2020 yılının zaman kapsülü niteliğindeki tarihi belgeselin bir parçası olun”ifadelerini kullandı.