Tiny House


Yeni akımımız küçük ev akımı. Türkiye’de yeni olmakla beraber Avrupa’da ve Amerika’da 2008-2012 yılları arasında ekonomik kriz sonucu ortaya çıkmış yaşama biçimidir aslında. Minimal şekilde yaşamaya bir sebep gibi bir şey olarak düşünebiliriz. Ülkemizde minimal yaşama henüz biz alışamamış olsakta yavaş yavaş moda olacak gibi görünüyor. Çevreye daha az zarar vermek, daha az masraflı yaşamak asıl amaçlarından biri.

Minimalist felsefeyle ve sadelik ana temasıyla yapılmış küçük ama kullanışlı yapılardır. Alanı en verimli kullanmaya yönelik inşa edilir bu minik tiny houselar. Aslında bir bakıma yaşadıkları alanları ve mekânları küçültmeyi tercih eden insanların başlattığı bir sosyal harekette diyebiliriz bu akıma. Bazı tiny houselar taşınabilir özelliğede sahip olduğu için seyahat etmek isteyenlere de oldukça rahat bir seçenek oluşturuyor. Yani eğer isterseniz sabit isterseniz tekerlekli olarak inşa ettirebilirsiniz.

Yaşam sırasında daha az tüketime ittiği için buda daha az karbon ayak izi anlamına geliyor. Ayrıca güneş paneli sistemi, lityum pil enerji depolama, kompost tuvalet , oluşan gri suyun sulama için yeniden kullanılması gibi özellikleri sayesinde şebekeden bağımsız kendi kendine yetebilen yenilikçi, akıllı ve yeşil evlerdir. Bu aynı zamanda faturaların da düşmesi demek oluyor.Zevkinize uygun küçük evi kolaylıkla satın alabilir, kendinize ait imarlı, imarsız arsa ya da bahçede yaşayabilirsiniz. Deprem kuşağında yer alan bir ülkede yer almamız, küçük evlere olan ilgiliyi zamanla daha çok artırabilir. Özgür ruhlu, çoğunlukla tek başına yaşayan, doğanın parçası olmak isteyen kişiler tercih ediyor gibi görünse de aile olarak bu evlere taşınanlar da var.
Türkiye’de evi çekebilecek bir aracınızın da maliyetini katarsak yine aynı standartları temel alarak fiyatı 100 Bin TL olarak belirleyebiliriz. Şu anki ev fiyatları göz önüne alındığında bu kadar lüks olan ve yaşam standartları yüksek bir daireyi bu fiyata almanız mümkün değil. Belki 1+1 zemin kat bir ev alınabilir ki mutfağı ve banyosu oldukça kullanışsız olacaktır. Biz tiny house akımını çok sevdik. Bakalım ülkemizde yaygın bir akım olacak mı bu minik evler? Hep birlikte göreceğiz...