Sosyal Medya Düzenlemesinde Neler Yer Alıyor? Düzenleme Kabul Edildi!

Sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi, TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.

Sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi maddelerinin detayı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Almanya modelinin örnek alındığı ve 11 maddeden oluşan teklifin detaylarında neler var?


Günlük erişimin 1 milyondan fazla olduğu sosyal ağ sağlayıcıların Türkiye’de temsilci bulundurmaları zorunlu olacak


Teklife göre, Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirleyecek. Bu kişinin iletişim bilgilerine kolayca görülebilecek ve doğrudan erişilebilecek şekilde internet sitesinde yer verilecek. Sosyal ağ sağlayıcı bu kişinin kimlik ve iletişim bilgilerini BTK’ya bildirecek. Temsilcinin Türk vatandaşı olması zorunlu olacak.

Türkiye'de temsilcilik bulundurmayan sosyal ağ sağlayacılarına ise uygulanacak yaptırımlar şu şekilde:

1. aşama 10 milyon TL ceza verilecek ve şartın yerine getirilmesi beklenecek.

2. aşama Yine temsilcilik açılmaması durumunda 30 milyon lira daha ceza kesilecek.

3. aşama İlgili sosyal ağ sağlayıcısı 3 ay süreyle yeni reklam sözleşmesi yapamayacak.

4. aşama Sulh ceza hakimliği yüzde 50 ile 90 oranında bant daraltma cezası verebilecek.

5. aşama Bant daraltma cezası alan erişim sağlayıcıları 4 saat içerisinde kararı uygulayacak.


Sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de depolama zorunluluğu getirilecek. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler için de çeşitli para cezaları uygulanacak.


Hukuka aykırı olduğu mahkeme kararıyla saptanan içerikler sosyal ağ sağlayıcılar tarafından kaldırılmazsa, sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların karşılanmasından sorumlu olacak


Kişisel haklara yönelik ihlal olması durumunda 48 saat içerisinde yanıt verilmesi ve gerekirse içeriğin kaldırılması zorunlu oluyor. 48 saat içerisinde cevap verilmezse ise 5 milyon TL para cezası uygulanacak.


Sosyal ağlarda ‘unutulma hakkı’ olacak. “Unutulma hakkı”, kısaca kişi ve kurumların internette kendi adlarıyla arama yapıldığında derlenen sonuçlar arasında kendileriyle ilgili bilgi, fotoğraf, belge gibi verilere yer verilmemesini isteme hakkı olarak tanımlanıyor.