Sağlıklı Yaşam İçin Beslenme Önerileri

Yediğiniz yiyecekleri çeşitlendirin


Sağlıklı olabilmek için 40'tan fazla farklı besine ihtiyaç duyuyoruz ve tabii ki bunları tek bir yiyecekle alamayız. Sadece kilo vermek için değil, sağlıklı olmak için beslenmeye başlamak gerekiyor. Önemli olan dengeli beslenmek! Mesela öğlen ağır ve yağlı bir yemek yediyseniz akşama daha hafif bir yemekle dengeleyebilirsiniz. Akşam et yediyseniz yarın akşam menüsünde sebze ağırlı bir yemek veya balık olabilir.

Karbonhidrattan kaçmayın


Sağlıklı bir beslenme düzeninde yediklerimizin kalorilerinin neredeyse yarısının karbonhidratlardan gelmesi gerekiyor. Bu karbonhidratları ise tahıllar, pirinç, makarna, patates ve ekmek gibi karbonhidrat bakımından zengin gıdalardan almalıyız. Bunlardan birini her öğünde yemeğinize dahil etmenin hiç bir zararı yok. Tabii her şeyin fazlası zarar!


Bol meyve ve sebzenin tadını çıkarın Meyve ve sebzeler, bize yeterli vitamin, mineral ve lif vermek için en önemli gıdalardan biridir. Örneğin, kahvaltıda bir bardak taze meyve suyu, ara öğün olarak belki bir elma ve atıştırmalık olarak bir parça karpuz ve her öğünde farklı sebzelerin iyi bir kısmını kullanabilirsiniz.


Tuz ve şeker alımını azaltın Fazla tuz kullanımı yüksek tansiyona neden olabilir ve kardiyovasküler hastalık riskini artırabilir. Peki beslenme düzenimizde tuz tüketimini nasıl azaltırız? Tuz kullanımını azaltmanın farklı yolları vardır: Alışveriş yaparken daha düşük sodyum içerikli ürünler seçebilirsiniz. Yemek pişirirken tuzu azaltıp farklı baharatlar ekleyebilirsiniz. Yemek yerken masada tuz olmamasına veya en azından tatmadan önce tuz eklememeye özen gösterebilirsiniz. Şeker çekici bir tat sağlar ancak şekerli yiyecek ve içecekler kalorin kalorisi oldukça fazladır. Rafine şekeri azaltarak bunun yerine meyve tüketebilir, yiyecek ve içeceklerimizi tatlandırmak için bal, pekmez vs. kullanabiliriz.


Düzenli olarak yemek yiyin, porsiyon boyutunuzu kontrol edin


Düzenli olarak ve doğru miktarda çeşitli yiyecekler yemek sağlıklı bir beslenme düzeni için en iyi formüldür. Yemekleri, özellikle kahvaltıyı atlamak, kontrol dışı açlığa yol açabilir ve genellikle çaresizce aşırı yeme ile sonuçlanır. Yemekler arasında atıştırmalık açlığı kontrol etmeye yardımcı olabilir, ancak atıştırmalıklar öğünlerin yerini almamalıdır. Porsiyon büyüklüğüne dikkat etmek çok fazla kalori tüketmememize yardımcı olacak ve herhangi bir şeyi ortadan kaldırmak zorunda kalmadan sevdiğimiz tüm yiyecekleri yememize izin verecektir.

Doğru miktarda yemek yapmak aşırı yememeyi kolaylaştırır. Daha küçük tabaklar kullanmak daha küçük porsiyonlar yememize yardımcı olur.


Bol sıvı tüketin


Yetişkinlerin günde en az 1,5 litre su içmesi gerekir! Yaz aylarında veya çok aktif olduğunuz günlerde ise daha fazla. Gün içinde yeteri kadar su içtiğinizden mutlaka emin olmalısınız.