Netflix Dizisi Eşcinsel Karakter Sebebiyle İptal Edildi

Çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, Türk makamlarının kendilerine "Şimdiki Aklım Olsaydı" dizisi için lisans almak istiyorsa, dizinin senaryosundaki eşcinsel karakteri çıkarması gerektiğini söylediğini açıkladı.

Netflix'in Türkiye yapımı projelerinden biri olan "Şimdiki Aklım Olsaydı" projesi bir gün önce açıklama yapılmadan iptal edilmişti. Bugün Euronews'e açıklama yapan Netflix, Türk yetkililerin "Eğer Netflix yayın hakkı almak istiyorsa senaryodan eşcinsel karakteri çıkartmalı" dediğini söyledi.


Fasikül'e konuşan dizinin yaratıcısı ve senaristi Ece Yörenç, "Bir gay karakter nedeniyle dizinin çekimlerine izin verilmedi ve bunun ilerisi çok korkutucu." dedi.


Euronews'e konuşan Netflix yetkilisi "Yazarın senaryosunun söz konusu karakter olmadan hayata geçirilemeyeceği için Netflix seriyi iptal etmeye karar verdi." dedi.


RTÜK üyesi İlhan Taşcı kurulun resmi olarak Netflix'le Şimdiki Aklım Olsaydı dizi için görüşmediğini, bazı alt bürokratların devreye girip bazı değişikliklerin yapılmasını sağladıklarını söyledi. Taşcı sözlerine sorunun sadece Şimdiki Aklım Olsaydı dizisi olmadığını ve 40 civarında film ve dizide de değişikliğin söz konusu olduğunu ekledi.