İstanbul'un İlçe ve Semt İsimleri Nereden Geliyor?

İstanbul'da yaşayanların ya da İstanbul'u ziyaret edenlerin aklına en az bir kere "Bu semtlerin ve ilçelerin isimleri nereden geliyor?" sorusu gelmiştir. İşte o semtlerin isimlerinin nereden geldiğini sizin için derledik.


BEYOĞLU

Beyoğlu'nda yerleşim aslında çokta eski değil. Bizans döneminde bu bölgede yerleşim yoktu ve halk bu bölgeye "karşı yaka, öte" anlamındaki "Pera" kelimesini kullanarak Peran Bağları diyormuş. Yabancılar bu bölgeye bazen Pera diyor olsa da, Türkler buraya Beyoğlu demeye başlamış.


LALELİ


Semtin adının daha önce burada yaşadığı düşünülen Laleli Baba isimli dervişten geldiği düşünülüyor. lll. Mustafa döneminde Laleli Baba'nın padişaha duyduğu saygı ve padişahın Laleli Baba'ya duyduğu sevgi sebebiyle yapılan bir camiiye Laleli Baba ismi veriliyor. Hatta Laleli Baba'nın türbesi de Fatih'te.


ETİLER


1950 yılında Etibank ortaklığıyla Etiler Yapı Kooperatifi kurulmuş ve bu bölgede 192 adet villa yapılmış. Bu sebeple ilçenin adı Etiler olarak kalmış.


BEŞİKTAŞ


Bir rivayete göre Hz.İsa’nın beşiği Kudüs’ten getirilerek buradaki bir kiliseye konur. Bu sebeple ilçe taş beşik anlamına gelen "Konu Petro" kelimesiyle anılmış. Daha sonra ise Rumlar “Taş Beşik” demiş ve söylenenlere göre kilisenin rahibi ölünce beşik Ayasofya’ya götürülmüş. Taş Beşik olarak anılan ilçeye zaman içinde Beşiktaş denmiş.


KADIKÖY

Kadıköy'ün adıyla ilgili en yaygın bilinen rivayet 8. Yüzyılda Megaralı göçmenler tarafından bölgeye "Khalkedon" deniyordu. Fatih Sultan Mehmet bölgeyi fethettikten sonra bölgenin bağımsız bir köy olduğunu düşünerek ilçenin bakımını üstlenmesi için bir Kadı tayin etti. Ardından ilçeye Kadıköy denildi.


AŞİYAN


Aşiyan'ın Farsça kuş yuvası anlamına gelmektedir. Tevfik Fikret'in evinin burada olması sebebiyle ilçeye Aşiyan adı verilmiş.


BEBEK


Fatih Sultan Mehmet tarafından bölgenin koruması "Bebek" lakaplı bir bölükbaşına verilmiş. Bölükbaşının ilçede bir köşkü ve has bahçesi olduğu için ilçe bölükbaşının lakabıyla anılmaya başlamış.


ŞİŞLİ


Zamanında şiş işiyle uğraşan ve “Şişçiler” olarak anılan bir aile sebebiyle bu ilçeye “Şişçiler Konağı” denirmiş. Sonra bu isim değişe değişe “Şişliler Konağı” olmuş ve bugünki halini almış.


KALAMIŞ


Eski ismi Yunanca sazlık ve kamışlık anlamında Kalamis iken zamanla Kalamış

şeklini almış.


AKARETLER


Sultan Abdülaziz tarafından Taşlık Aziziye camisinin masraflarını karşılamak

için bir vakıf kurdurulmuştur. Bu vakıf gelir sağlamak amacıyla kiraya

verilebilecek binalar yaptırmıştır. Kira getiren anlamındaki Akaret ismi bu binalara konulmuş ardından da semte Akaretler adı verilmiştir.