İBB'den Ayasofya Önlemi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ayasofya’da kılınacak ilk namaz öncesi bir dizi önlem aldı.


24 Temmuz’da açılacak olan Ayasofya’da ilk Cuma namazı kılınacak. Alanda İBB tarafından 25 bin adet su, dezenfektan ve maske dağıtılacak. Ayrıca İBB ilk Cuma namazında herhangi bir aksaklık yaşanmasın diye tek kullanımlık seccade dağıtacak. Korona virüs salgını nedeniyle sosyal mesafe kurallarına tam anlamıyla uyulması için pek çok görevli bulunacak. Aynı zamanda belirli güzergâhlarda ücretsiz ulaşım sağlanacak. Bazı güzergâhlarda ise yollar kapalı olacak. Alınan önlemler gereğince, Yerebatan Sarnıcı 3 gün boyunca kapalı olacak; civar meydanlardaki etkinlikler iptal edilecek. İBB’nin kararı kapsamındaki bazı kararlar:


* İETT, Kazlıçeşme-Yenikapı-Sultanahmet güzergâhında 25 otobüs ile ring sefer yapacak. Ulaşım ücretsiz sağlanacak.

* Eminönü-Sultanahmet-Beyazıt çatalında tramvay seferleri yapılmayacak.

* Haliç Köprüsü üzerinde devam eden derz çalışması durdurulacak.

* Gülhane içerisinde bulunan Kandil Restoran ve BELTUR Mobil Büfe 24 Temmuz Cuma günü 07.00-17.00 saatleri arasında kapatılacak.

* Yenikapı, Kazlıçeşme ve Gülhane’deki İSPARK otoparkları ücretsiz hizmet verecek.


KAPATILACAK GÜZERGÂHLAR


Bu kapsamda 23 Temmuz Perşembe günü Saat 20.00'dan itibaren Ankara Caddesi, Ord. Prof. Dr. Cemil Birsel Caddesi, Sarayburnu Gülhane Caddesi, Ahırkapı Caddesi, Aksakal Sokağı, İshakpaşa Caddesi, Küçükayasofya'dan Torun Sokağa Katılım, Nakil Bent Sokak, Tavukhane Sokak, Peyhane Sokak, Klodfarer Caddesi, Babıali Caddesi, Alayköşkü Caddesi, Gülhane içerisi, Alemdar Caddesi (Tramvay Yolu) ve tarihi yarımadaya bağlanan yollar araç trafiğine kapatılacak.