Afrika'da Su Kuyusu Açtırmak Hakkında Her Şey

Dünya nüfusunun onda biri, yani yaklaşık 700 milyon insan temiz suya ulaşamıyor. Yaklaşık 2 milyar insanın içtiği su hijyen kurallarına uymuyor. Kirli suyun neden olduğu kolera, ishal ve tifo nedeniyle her gün yaklaşık 1000 çocuk ölüyor. Kuraklık, hastalık ve suya ulaşma güçlüğü nedeniyle her yıl hayatını kaybeden insan sayısı 2 milyonu geçiyor.

İçme suyunun yanı sıra hayatımızın her alanında su kullanıyoruz ve bu suyu kullanırken farkında olmadan o kadar çok israf ediyoruz ki, özellikle Afrika ve Asya bölgeleride yaşayan insanların büyük bir kısmının temiz suya ulaşmak için her gün saatlerce yürümek zorunda kaldığını bilmiyor gibi davranıyoruz. Şehir hayatında, günlük koşuşturmada çoğu zaman farketmiyoruz ama aslında suya o kadar çok ihtiyacımız var ki.

Su tasarrufu yapmanın öneminden her zaman bahsediliyor. Dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatın, bulaşıkları elinizde yıkamayın.. Bunları yapalım evet ama elimizden geliyorsa neden daha fazlasını yapmayalım? Neden azıcık temiz suya ulaşmak için her gün sabahın erken saatlerinde kalkıp kilometrelerce yürüyen insanların sorunlarını çözmeyelim? Neden bir çocuğun ilk kez temiz suyla karşılaştığındaki heyecanının sebebi olmayalım? Eğer sizinde imkanınız varsa, Afrika bölgesinde su kuyusu açtırmak için aracı olan bazı dernekleri ve maliyetlerini sizin için araştırdık.


Kardeşeli İnsani Yardım Derneği

www.kardeseli.org.tr


Kardeşeli İnsani Yardım Derneği aracılığıyla online olarak bağış yapmanız çok kolay. Bütçenize göre bağış miktarına karar verebiliyorsunuz. İsterseniz su kuyusu hissesi alabilir, isterseniz su kuyusunun bütün maliyetini karşılayabilirsiniz.


Bir Damla Bir Hisse: 275 TL

Seçeceğiniz bir bölgede su kuyusu: 4.750 TL - 22.750 TLYardımeli Derneği

www.yardimeli.org.tr


Yardımeli derneği ile iletişime geçtiğinizde size gerekli bütün bilgiler veriliyor ve su kuyusu açtırmak istediğiniz bölgeyi siz seçiyorsunuz. Su kuyusuna dilediğiniz ismi veriyorsunuz ve bölgedeki ekipler gidip çalışmalara başlıyor. Sonrasında ise kuyunun bakımlarını ve kontrollerini sürekli olarak yapıyorlar.

Bangladeş: 1.500 $

Çad: 1.700 €

Uganda:1.500 €

Afganistan: 2.000 $

Somali: 4.000 $

Sudan: 6.000 $
Suya ulaşamayan bölgelerdeki insanların hayatlarına yakından bakmak isterseniz: